Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Märstabo misstänks för mord

En märstabo i 20-årsåldern har häktats för mord i Medelpad.

Natten mot onsdagen hittades en unga man död i en bostad i Ånge, kort därefter greps tre personer misstänka för inblandning i dödsfallet, två av dessa häktades under fredagen rapporterar SVT Västernorrland. En av dessa är folkbokförd på en adress i Märsta och är i 20-årsåldern.

Enligt SVT nekar de häktade till brott och åklagaren är knapphändig eftersom tingsrätten belagt de inblandade med yppandeförbud, vilket innebär att det som sagts bakom stängda dörrar är belagt med sekretess.

De två som häktats är misstänkta på samma grund, skäligen misstänkta, vilket är det lägre graden. Det finns dock fler misstänka för inblandning och det kan bli aktuellt med fler häktningar nu när helgen har passerat.

Fler vårdbesök och kortare väntetider i Stockholmsvården under 2024

Politik Region Stockholm rapporterar en ökning av vårdinsatserna under 2024. Enligt årsredovisningen som antogs av regionstyrelsen på tisdagen genomfördes totalt 649 000 fler vårdbesök jämfört med året innan – både i offentlig och privat regi. – Stockholmarna får mer vård än tidigare och väntetiderna har minskat. Det är ett styrkebesked, säger finansregionrådet Aida Hadžialić (S).

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening