Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Märstabo gick bärsärkargång på Systembolaget och sparkade polis

En man från Märsta döms för skadegörelse och flera fall av våld mot tjänsteman sedan han gått bärsärkargång på Systembolaget och även sparkat samt slagit poliser som först gripa honom.

Det var i juli i år som den drygt 30-årige märstabon gick in på Systembolaget på Lidingö. Han tog sig in på lagret där han blev upptäckt. Personal tillkallade snabbt polis och situationen eskalerade. Mannen vägrade lämna lagret varpå polisen fick svepa undan hans ben. I samband med svepningen uppstod tumult, mannen sparkade en polisman i huvudet, slog och spottade på andra. Till slut sprejade man honom med oc-spray och man kunde gripa honom. Nu har han dömts för skadegörelse och ett fall av våld mot tjänsteman samt tre fall av försök till våld mot tjänsteman. Påföljden blev en månad i fängelse och han ska betala tillbaka cirka 1100 kronor till Systembolaget för förstörda varor.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening