Obs! Genrebild

Märstabo döms till fängelse för inblandning i mord

I februari i år sköts en man ihjäl i Södertälje. En man från Märsta döms för att undanröjt bevisningen till 2,6 års fängelse.

Märstabon som sedan tidigare förekommer i belastningsregistret för grov kriminalitet döms till 2,6 års fängelse i Södertälje tingsrätt. Detta för att han efter ett mord undanröjt bevisning och tagit hand om mordvapnet. Mannen ska enligt domen ha gömt mordvapnet i ett dike och använt klor för att ta bort spår i flyktbilen och därefter tänt eld på bilen. Ett vapen hittades en bit bort från bilen, polis bytte ut vapnet mot en replika och inrättade span på platsen.

Efter en dag kommer märstabon och ytterligare en person till platsen och hämtar upp replikan. I samband med det så grips de båda och kopplas ihop till fallet. Gärningspersonen för mordet är forfarande på fri fot. Märstabon döms för grovt skyddande av brottsling. Märstabon hävdade att han skulle leverera bensin till den aktuella platsen samt ett par dagar efteråt skulle han plocka upp ett vapen där. För att utföra tjänsterna skulle skulder avskrivas.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening