Stockholms tingsrätt meddelade domen i mellandagarna.Foto: Daniel Iskandar
Märstabo döms för rån och rånförsök av prostituerade
En man från Märsta rånade under sommaren en prostituerad kvinna samt försökte råna ytterligare en men misslyckades. Nu döms han till fängelse i tre år och sex månader.
En 28-årig man från Märsta döms för att ha stämt träff med två prostituerade i syfte att råna dem, vid en av träffarna kom mannen över en betydande summa pengar. Vid det andra tillfället misslyckades mannen. Mannen uppgav till sitt försvar att det var han som rånades på pengar av män som befann sig inne hos en av de prostituerade. Mannen döms till fängelse i tre år och sex månader för rån och rånförsök, dessutom frikänns han från ett fall om penningtvättsbrott. Mannen ska utge skadestånd till de två prostituerade kvinnorna på 60 000 respektive 45 000 kronor.
Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.
Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.