Genrebild. Hunden på bilden har inget med artikeln att göraFoto: Genrebild
Märstabo åtalas för att ha lämnat hund i bil
En man från Märsta åtalas för att ha lämnat en hund i en varm bil förra sommaren.
Sommaren 2019 upptäckes en hund som satt i en varm bil i solen, polis kallades till platsen i Valsta Centrum och hunden kom ut. Man fick också tag i ägaren som nekar till brott. Hundägaren åtalas nu för djurplågeri då han anses ha utsatt sin hund för lidande utan godtagbara skäl. De två vittnena som larmade polisen kommer att vittna i rättegången som ännu inte fått ett datum utsatt.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.