Blytungt för MIK efter 1-2 mot Västerås IKFoto: Magnus Granhagen
Philip AlouchFoto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Fredrik "Mulle" LindbergFoto: Magnus Granhagen
Målet blåste nerFoto: Magnus Granhagen
Domaren Namik Idrizovic fick hjälp av två spelare att lyfta upp det.Foto: Magnus Granhagen

Märsta IK tappade viktiga poäng

Märsta IK åkte överraskande på en förlust mot Västerås IK: - Vi spelar bra i första men de straffar oss i andra, säger tränare Kaj Eskelinen.

Märsta IK ledde med 1-0 efter första men i andra vände Västerås IK och tog tre poäng från MIK som nu kan tappa mark i toppen eftersom både Enköping och Franke spelar i helgen.
– De straffar oss i andra när vi gör enkla bolltapp, de får två mål som vi bör greja, det är tveksamt agerande av oss. Men så är det ibland, man vinner och förlorar, säger tränare Kaj Eskelinen.

Kaj Eskelinen uppgav att man hade ett för dagen starkt lag men att skillnaden mellan lagen var att Märsta IK hade för många bolltapp:
– Det fanns inget som tydde på att de skulle vända i paus. Vi bjuder in dem och då blir det så. Blåsten spelar ingen roll, även om det blåser orkan så spelar man på backen så spelar det ingen roll, fortsätter Eskelinen.

MIK tar nu sommarlov och grabbarna får ledigt några veckor innan man drar igång sommarträningen. 4:e augusti spelar man igen då man möter Kungsängen borta:
– Det är tio matcher kvar, inget är omöjligt än, konstaterar Kaj Eskelinen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening