Marianne Tornvall med Joakim Landen, Rosersbergs slott (jury), Bosse Andersson, Nyföretagarcentrum, Magnus Sandström, Sandströms EL (vinnare 2016), Mikael Andersson, Märsta Förenade (jury), Christer Wikström, näringslivschef Sigtuna kommunFoto: Pressbild
Joakim Landen med stipendievinnarna Kenneth Fors och Hassan Aal HasoonFoto: Pressbild

Marianne blev Årets företagare

Marianne Tornvall på Mälarens Smådjursklinik utsågs till Årets företagare i samband med en högtidsmiddag på Hotell Kristina i Sigtuna.

Marianne Tornvall som driver Mälarens Smådjursklinik samt webbsajterna veztoo.se och veterinären.se utsågs av Företagarna i Sigtuna kommun till Årets företagare 2017. I ett pressmeddelande skriver Företagarna i Sigtuna kommun att Marianne lyckats återetablera sin verksamhet efter en brand 2013 i Rävsta där hon har mottagningen. Marianne är dessutom aktiv som föreläsare genom egna firman Sigtuna smådjurskonsult. 2014 blev hon även utsedd till Årets veterinär i hela Sverige. Företagarna skriver att man har svårt att tänka sig någon som är mer förtjänt av titeln Årets företagare.

I samband med middagen delade Företagarna även ut två lärlingsstipendier i Stiftelsen Monica och Olle Janssons minne. Yngre personer som är bosatta eller verksamma i kommunen kan nomineras till stipendiet. I år delades det ut till Hassan Aal Hasoon som är elektriker på Sandströms Elfirma och Kenneth Fors, lastbilsmekaniker på Scania.

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Klart för idrottscentrum i Arlandastad

Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.

AJet lanserar ny direktlinje mellan Arlanda och Istanbul

Näringsliv Det turkiska lågprisbolaget AJet, tidigare känt som AnadoluJet, etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW). Den dagliga linjen startar den 2 juni och kommer att förbättra flygförbindelserna mellan Sverige och Turkiet.

Ny konceptbutik öppnar på Arlanda

Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening