Simon Thor och Theodor Duvert.Foto: Insändarbild/IFK Märsta
Mångkampsmedaljer till IFK Märsta
IFK Märsta följde upp förra veckans succé med nya medaljer när Mångkamps-SM gick i Växjö. Simon Thor kammade hem guldet och Theodor Duvert ett brons.
I samband med Inomhus-USM förra helgen var det storslam för Simon Thor då han knep fyra medaljer, varav två guld. Denna helg var det Mångkamps-SM som gällde och Thor var med i P16 7-kamp medan Theodor Duvert ställde upp i P15 7-kamp. Simon var totalt överlägsen sina konkurrenter och vann med 700 poäng. Han utklassade dem i bland annat stavhopp, längdhopp och kula. Totalpoängen blev 4819.
Theodor Duvert hamnade till sist också på pallen efter att ha slitit sig till en bronspeng. Striden var stenhård i den sista och avgörande grenen 600m. Han nådde dock personbästa i 60m, kula och 600m vilket la grunden till hans 3642 poäng.
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.
Handboll Skånela kommer i samband med sin match mot Kristianstad att uppmärksamma psykisk ohälsa. Alla intäkter från matchen går till Skånelafonden som finansierar föreningens samhällsinsatser.
Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
kampsport Sigtuna Budoklubb ka räkna hem två bronsmedaljer från årets svenska mästerskap i judo, efter starka insatser av klubbens deltagare Chinzorig Odhkhuu och Simon Fellin.
Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.
Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.
Ishockey Wings vann i Hockeyettan för första gången på nio matcher sedan Vårserien inleddes. 3-2 mot Kiruna på övertid efter att Valther Vannar avgjort.
Innebandy Veteran-SM i innebandy för 60+ blev en riktig succé för Sigtuna IF. Klubbens två lag, Sigtuna Blå och Sigtuna Vit, tog sig hela vägen till final och gjorde upp om guldet.
Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.
Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.