Jets kan få hela elva utmärkelser vid MVP-galan nästa veckaFoto: Arlanda Jets/Emma Eriksson

Många nominerade till pris i Jets

Jets damer har kammat hem hela elva nomineringar för priser efter att ha slutat tvåa i Superserien och nått SM-final.

SM-finalen spelas hemma i Märsta mot Stockholm Mean Machines 8:e juli. På fredagen 7:e juli hålls en gala där priser för mest värdefulla spelare på respektive position ska delas ut. Jets har i år hela elva nomineringar. Flest har Sabina Rydberg med tre, Ville Korhonen är även nominerad till bästa tränare. Förra året vann Erica Mörk och Emma Benndorf priser för Jets.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening