Bostadsmarknaden i kommunen börjar gå upp igen och en tydlig trend syns på både bostadsrätter och villor.
Det såldes mer bostadsrätter den senaste tremånadersperioden än någon annan period de senaste tre åren. 168 bostadsrätter såldes mellan september-november i år till ett snittpris på 2,1 miljoner. Förra året vid samma tidpunkt var antalet 142 stycken.
På villasidan är prisökningen två procent de senaste tre månaderna. Antalet villor som såldes i kommunen under perioden var 72 stycken till medelpriset 4,4 miljoner kronor. Även i grannkommunerna Bro och Väsby syns ökningar, men i Vallentuna är det en minskning av priserna med fyra procent.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.