En man fördes till sjukhus efter enmisshandel i centrala Märsta i natt: - Det är rubricerat som grov misshandel, uppger Carina Skagerlind vid Polisens ledningscentral.
Boende i centrala Märsta larmade polis efter att man sett en blödande man i en trappuppgång vid midnatt. Enligt inringare ska det har varit slagsmål i ett trapphus. När polis kommer till platsen påträffas den blödande mannen som får åka ambulans till sjukhus. Det ska ha rört sig om en ”ful misshandel” enligt Polisen. Men det är oklart vad eller om tillhyggen har använts i samband med misshandeln. Det är rubricerat som grov misshandel, en person ska ha gripits som misstänkt för brottet.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.