En man slogs ner vid 3.30-tiden på Stationsgatan i Märsta och fick föras till sjukhus.
Mannen kom gående utanför en krog på Stationsgatan 3.36 då han hamnade i ordväxling med flera andra personer, det slutade med att mannen blev nedslagen och sparkad. När polis kommer till platsen hittar man mannen blödande och han fick åka med ambulans till sjukhus. Polisen uppger att det fanns en del folk i anslutning till misshandeln men att ingen var angelägen om att prata om vad som hänt: – Det finns ingen känd gärningsman just nu, säger Kjell Lindgren vid Polisens ledningscentral.
Mannen var vid medvetande när han fördes till sjuhus.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.