En man i 20-årsåldern häktas för grov våldtäkt mot barn efter en händelse natten mot fredag.
Polis slog till mig en bostad i kommunen natten mot fredag och en person greps misstänkt för sexualbrott. Nu har denne häktats för grovt våldtäkt mot barn rapporterar Aftonbladet. Polisen är fortsatt förtegen kring omständigheterna enligt tidningen.
Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.
Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.