Foto: Jamshid Jamshidi

Man greps för stöld i bil

Under natten mot tisdagen grep polisen en misstänkt person efter en stöld i en bil i Märsta.

Polisen fick in samtal till ledningscentralen angående två personer i Märsta som försökte bryta sig in i bilar. Efter att polisen beordrats till platsen började de två misstänkta männen springa från platsen. Polisen lyckades dock hinna ikapp och gripa en av männen.

Den gripne mannen kommer att få en anmälan upprättad mot sig för stöld, narkotikabrott samt hot mot tjänsteman. Polisen fortsätter att utreda händelsen och söker efter den andra misstänkta personen.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening