Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Man döms för djurplågeri efter att ha sparkat hund – får dagsböter

En man har dömts för djurplågeri och tilldelats dagsböter efter att ha erkänt att han sparkade en hund.

Tingsrätten stödde mannens erkännande och konstaterade att det var styrkt att han utdelade en spark mot hunden vid den angivna tidpunkten och platsen enligt åklagarens påståenden.

Vad gäller frågan om flera sparkar, noterade tingsrätten att en granne hade filmat händelsen från en balkong. Filmen visade tydligt att personen på balkongen, identifierad som den åtalade mannen, utdelade flera sparkar mot hunden. Tingsrätten ansåg det vara bevisat att mannen, enligt åklagarens påståenden, sparkade hunden upprepade gånger med uppsåt.

En annan film, inspelad av en polis som kom till platsen efter samtal från grannar, visade hunden i en soffa, skakande när polisen anlände. Det ansågs vara styrkt att hunden lidit till följd av sparkarna.

Trots mannens nödvärnsinvändning, där han hävdade att hunden försökte undkomma och han agerade i självförsvar, avfärdade tingsrätten invändningen. Filmen från balkongen visade tydligt att mannen följde efter hunden och utdelade sparkarna.

Tingsrätten fastställde därmed åtalet för djurplågeri, med undantag för ett påstått datum i åklagarens gärningsbeskrivning. Mannen ska därför dömas för djurplågeri och påföljden blir dagsböter. Åklagarens ansvarsyrkande i andra hand ansågs inte behöva prövas.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening