Man anhållen för mordförsök – Försökte strypa kvinna
Gårdagens händelse i Valsta har renderat i att en 24-årig man anhållit för försök till mord.
Polis kallades till Valsta under långfredagen vid 13-tiden för ett grovt brott. Polis har under hela dagen varit förtegna om händelsen men bekräftat att en person gripits.
märsta.nu kan avslöja att en man, i 24-årsåldern, försökt strypa en kvinna, brottet inträffade i bostaden eller i anslutning till bostaden. – Jag kan inte säga så mycket mer än att en person är anhållen för försök till mord, säger Fredrik Ladenstedt, stationsbefäl vid Polisen i Stockholm Nord
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.