PEAB och Sigtuna kommun är överens om "spökhusen" i ValstabackenFoto: Daniel Iskander/Arkiv

Lösning klar för PEAB-husen

PEAB-husen som stått tomma i 16 månader ser nu ut att få en lösning då kommunen och PEAB enats om en försäljning av den aktuella marken för 20 miljoner kronor: - Det som nu hänt är att vi anser att det kan byggas betydligt fler lägenheter och Peab betalar för byggstart, säger kommundirektör Ulf Bergh.

märsta.nu var i början av 2016 först i landet med att rapportera om de så kallade PEAB-husen som står i Valstabacken (Märsta Port). Husen stod tomma på grund av marktvist mellan kommunen och PEAB. 2008 såldes området till PEAB för 38 miljoner men på grund av diverse faktorer missade PEAB att förlänga köpet eftersom man inte han starta bygget inom fem år. Därmed gick marken tillbaka till kommunen trots att PEAB redan betalat för den.

Nu har dock kommunen och PEAB enats om att marken där de fyra husen står ska säljas för 20 miljoner kronor. Utöver det kommer kommunen att ersätta PEAB för ombyggnaden av Valstavägen/Centrumleden med nio miljoner kronor. För det resterande markområdet föreslår kommunen att en ny detaljplan antas istället för den ursprungliga för Märsta port som kritiserades hårt av den dåvarande borgerliga oppositionen för att vara allt för likt ”Tenstastråket” utmed E18.

PEAB kommer att ha möjlighet att köpa marken för bebyggelse för 86 miljoner kronor, alltså mer än dubbelt jämfört med de 38 man betalade 2008. Hundrastgården vid Circle K som ursprungligen ingick exkluderas i denna option.
– Det som nu hänt är att vi anser att det kan byggas betydligt fler lägenheter och Peab betalar för byggstart, uppger kommundirektör Ulf Bergh för märsta.nu

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening