Wings ordförande Johan Karlsson med spelaren Robin Boström och Niclas Larsered, kommunikations- och marknadsansvarig i Märsta Förenade.Foto: Pressbild

Lokala företag ställer upp för Wings J18

Wings har kvalificerat sig för J18 Allsvenskan och för att klara den ekonomiska påfrestningen som det innebär har man knutit flera lokala sponsorer till sig.

I och med att Wings kvalificera sig till J18 Allsvenskan väntar kostsamma bortaresor mot bland annat Luleå, Skellefteå, Björklöven och Modo. För att klara spel i serien har man knutit till sig flera lokala sponsorer, Märsta Förenade kommer gå in med en betydande summa, likaså Fors Måleri, Best Western/Arlanda Hotellby och Cedecor.

Spel i J18 innebär juniorhockey i högsta sammanhang i Sverige:
– Denna framgång är frukten av ett målmedvetet arbete och ett kvitto på att Wings, tillsammans med Arlandagymnasiet, erbjuder juniorerna en träning i toppklass. Många av spelarna går på Hockeygymnasiet med morgonträning nästan varje dag. Upplägget är optimalt och gör det möjligt att kombinera en elitsatsning med studier på hemmaplan. Vi är en stor trupp som krigat hårt hela säsongen. Laget är värda platsen i J18 Allsvenskan. Det är inspirerande och ska bli väldigt intressant att se hur vi står oss mot de stora klubbarna, säger David Lundmark, tränare för J18-laget.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening