Åhlens fastighetFoto: Pressbild/Kilenkrysset Sweden

Logicenters i stor fastighetsaffär – Köper fyra fastigheter i Rosersberg

Logicenters köper fyra fastigheter i Rosersberg från Bockasjö, Kilenkrysset och Kilenkrysset Sweden. Bland annat är det Åhlens logistkfastighet som ingår i affären.

Affären är värd drygt två miljarder kronor och omfattar fyra fastigheter om 120 000 kvadratmeter uthyrningsbar yta och 16 000 kvadratmeter mark. I affären ingår fastigheter som har Åhlens, Kicks och Sellpy som hyresgäster. En femte fastighet som ingår i affären ligger i Eskilstuna.
– Affären vi nu gör tillsammans med Logicenters, Bockasjö och Kilenkrysset Sweden är ett starkt bevis på att goda relationer, fina samarbeten och professionellt skapande i form av byggnation och exploatering leder till positiva förutsättningar för såväl fastighetsägare som hyresgäst. Jag har en stark tillförlit till att Logicenters kommer att förvalta dessa fastigheter mycket väl, som de även gjort med våra tidigare affärer. Jag har en mycket positiv syn på framtiden, säger Jan Persson vd och ägare för Kilenkrysset.

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening