Foto: Daniel Iskander/Arkiv

Ljög om alibi-Döms till fängelse

En man från Märsta döms till fyra månaders fängelse sedan han ljugit om ett alibi i rätten.

I samband med en rättegång där en av person dömdes för försök till utpressning, rån och människorov vittnade en yngre man att han varit med den åtalade den aktuella tidpunkten och därmed kunde denne inte ha begått brotten som skedde vid Circle K och Valsta. Mannen vittnade under ed. Nu har han dömts för mened, alltså att han vittnat falskt då han försökt ge den åtalade falskt alibi. Rätten skriver i domen att mannen fått flera chanser att ta tillbaka sina uppgifter men valt att inte göra så och därmed är medveten om att han lämnat osanna uppgifter.
Rätten konstaterar i påföljden att det aktuella målet som mannen vittnade i rörde allvarlig brottslighet och de osanna uppgifterna motsvarar straffvärde på sex månaders fängelse, mened i unga åldrar kan medföra att man väljer annan påföljd än fängelse men sådana särskilda skäl anses inte finnas nu, dock fastställs domen till fyra månader.
EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening