Linda Vikström från Sigtuna tävlar om jobbet som bonde.Foto: Pressbild
Linda kan få världens tuffaste jobb
Linda Vikström från Sigtuna tävlar om att få Världens tuffaste jobb som innebär att jobba som bonde i Afrika: - Jag skulle tacksamt och med ödmjukhet ge allt i Världens tuffaste jobb.
Biståndsorganisatioen We Effect anordnade en uttagning till Världens tuffaste jobb som innebär 80 timmars arbetsvecka och en timlön på 1,50 kronor. I hård konkurrens med över 200 sökanden antogs Linda Vikström från Sigtuna. Tio finalister återstår. – Jag skulle tacksamt och med ödmjukhet ge allt i Världens tuffaste jobb. Säkert kan vi lära mycket av varandra. Det finns inget mer hoppingivande än att se människor kämpa för sin familjs framtid och lyckas skapa en förbättring. Om jag kan bidra, både praktiskt på plats och genom att berätta, skulle min tid hos familjen Sikufa kännas meningsfull. Säkert skulle det också vara väldigt roligt, säger Linda Vikström
I början av december utses vem som får jobbet som pågår från 15:e januari till 10:e februari i Zambia.
Nyheter Antalet serveringstillstånd i Sigtuna kommun har minskat det senaste året. Jämfört med många andra kommuner har Sigtuna också relativt få krogar sett till befolkningen.
Notiser På lördag arrangeras ett rullande luciatåg där kommunens arbetsmaskiner smyckas med ljus och juldekorationer. Färden går genom Rosersberg, Märsta, Valsta och Sigtuna under eftermiddagen och kvällen.
Politik PFAS-halterna i Oxundasjön och Rosersbergsviken fortsätter att vara ett miljöproblem i Sigtuna kommun, enligt ett pressmeddelande från Liberalerna.
Nyheter Flera kommuner i Stockholms län arbetar aktivt med att kontrollera försäljningen av nikotinprodukter till minderåriga. Men enligt Folkhälsomyndighetens senaste tillsynsrapport genomförde 17 av länets 26 kommuner inte ett enda kontrollköp under 2023. Sigtuna är en av dem.
Nyheter En kvinna i Sigtuna fick vänta i över fyra år på ett slutligt beslut om personlig assistans, trots upprepade domstolsbeslut till hennes fördel. Justitieombudsmannen riktar nu skarp kritik mot kommunens hantering, rapporterar SVT.
Nyheter Den 14 december införs vintertidtabellen i SL-trafiken. Flera busslinjer i Sigtuna kommun får förändrade körvägar och utökade avgångar när den årliga tidtabellskorrigeringen träder i kraft.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Valsta är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"