Tränare Jens Lundin med Lilja Östervall LyngbrantFoto: Insändarbild/Kim Taekwondo
Lilja Östervall Lyngbrant till EM
Lilja Östervall Lyngbrant åker till EM i Valencia under torsdagen för att representera Sverige.
Lilja Östervall Lyngbrant från Kim Taekwondo befinner sig i Valencia denna helg för att representera Sverige i EM. Hon kvalade in efter en fjärdeplats på Presidents Cup i Grekland och tävlar i 51 kg- klassen. Det blir Liljas tredje stora mästerskap, eftersom hon i år är sistaårskadett så har hon bra chanser för en topplats. I EM 2017 och VM 2017 blev det dessvärre respass direkt.
32 deltagare är uttagna att tävla i hennes klass, bland annat tävlande från starka nationer som Ryssland, Turkiet, England och Kroatien. Länder där sporten är stor. I hela världen finns 70 miljoner utövare varav bara 13 000 finns i Sverige. Många av länderna satsar även stora summor på sina utövare.
Träningen för Lilja inför EM uppges ha gått bra även om resultaten i Sverige på sistone varit av blandad kompott. Utomlands har hon dock haft ett bra år med flera medaljer på världstävlingar. Inför invägningen på fredag har Lilja fått gå ner några kilo till sin viktklass, matcherna startar på lördag.
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.
Handboll Skånela kommer i samband med sin match mot Kristianstad att uppmärksamma psykisk ohälsa. Alla intäkter från matchen går till Skånelafonden som finansierar föreningens samhällsinsatser.
Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
kampsport Sigtuna Budoklubb ka räkna hem två bronsmedaljer från årets svenska mästerskap i judo, efter starka insatser av klubbens deltagare Chinzorig Odhkhuu och Simon Fellin.
Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.
Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.
Ishockey Wings vann i Hockeyettan för första gången på nio matcher sedan Vårserien inleddes. 3-2 mot Kiruna på övertid efter att Valther Vannar avgjort.
Innebandy Veteran-SM i innebandy för 60+ blev en riktig succé för Sigtuna IF. Klubbens två lag, Sigtuna Blå och Sigtuna Vit, tog sig hela vägen till final och gjorde upp om guldet.
Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.
Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.
Ishockey Clemensnäs tog hem segern mot Wings i Hockeyettan efter en match som präglades av effektivitet och ett starkt powerplay-spel från hemmalaget. Trots en lovande inledning från Wings föll siffrorna till slut tydligt, 5–1.