Liberalerna vill införa seniorråd

Liberalerna i Sigtuna kommun lade i torsdags förslag om att införa ett seniorråd i kommunen.

På torsdagskvällens kommunfullmäktigesammanträde presenterade Liberalerna i Sigtuna kommun ett förslag om införandet av ett Seniorråd. Syftet med detta initiativ var att stärka seniorernas röst och därigenom stärka demokratin ytterligare. Det framfördes att Sigtuna kommun är en av endast fyra kommuner som saknar ett sådant råd.

Förslaget betonade vikten av inkludering och att alla medborgares åsikter ska bidra till kommunens framtid. Målet var att skapa en mer inkluderande kommun där varje röst är viktig, och där de äldres visdom och erfarenhet skulle ligga till grund för beslut som är klokare och mer hållbara.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Besvärligt väglag – risk för halka och snörök

Nyheter Sigtuna kommun påverkas av snöfall och hala vägar, vilket skapar svåra trafikförhållanden. Trafikverket varnar för besvärligt väglag på flera sträckor i området, och halkbekämpning har genomförts under lördagen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening