Bärmövägen är avstängd. Foto: Daniel IskanderFoto: Daniel IskanderFoto: Daniel IskanderFoto: Daniel IskanderFoto: Daniel Iskander
Lastbil välte i Bärmö
En lastbil välte ute i Bärmö vid väg 263 under morgonen. Ingen person ska ha skadats allvarligt men i samband med räddningsarbetet kan det vara framkomlighetsproblem förbi platsen.
Vid 7.20 larmades brandkår om olyckan i Bärmö där en lastbil välte ner i diket i korsningen mot väg 263. Ett stort pådrag är utkommenderat med bland annat helikopter. Enligt uppgift till märsta.nu ska föraren vara skadad men inte allvarligt. – Det ska inte vara allvarligt, föraren klagade på att han hade ont i en axel, säger Mats Eriksson vid Polisens ledningscentral till märsta.nu
Ambulanshelikoptern lämnade platsen 8.10, oklart om föraren åkte med till sjukhuset. Polisen uppger att föraren var vid medvetande och själv tog sig ur lastbilen.
Bärmövägen har stängts av i båda riktningarna i höjd med Bärmö Gård i samband med bärgningen som pågick vid lunchtid och beräknas ta ytterligare en stund.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.