Polis söker i Valstas elljusspår. Foto: MMS-Bild

Larm om höga smällar i Valsta och Märsta

Polis har under kvällen en pågående insats med anledning av höga smällar i Valsta och Märsta: - Vi har inte anträffat något, säger Mats Eriksson, presstalesperson vid Polisen.

Polisen larmades till Märsta sedan 20.45-tiden med anledning av höga smällar i Sköndalsskogen bakom Pinbackshallen. Flera polisbilar och helikopter har sökt i området enligt Polisen. Mats Eriksson, presstalesperson vid Polisen, uppger för märsta.nu att man spårat med hundar men inte anträffat något som talar för att skott avlossats.

Flera gånger under dagen har Polisen även varit i Valsta och sökt sedan allmänhet larmat in om höga smällar. Insatserna i Valsta är dock avslutade. Insatserna i Märsta avslutades vid 21.30.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening