Larm om bränder under nyårsnatten

Brandkåren hade en intensiv natt efter tolvslaget och ryckte ut till flera bränder.

Det var lugnt i kommunen fram till midnatt. Ett larm kom in om en brand i en mindre byggnad i Sigtuna stadsängar vid 21.30-tiden.

Vid 1–tiden brann det i ett soprum i Valsta. Lågorna stod ut när brandkåren. Kom till platsen och man fick arbeta intensivt med att släcka innan hela byggnaden förstördes. Kort därpå kom nästa larm till en bilbrand i Vibyvägen i Sigtuna. En bil var helt övertänd på en parkering. Men det fanns inga andra bilar i närheten som drabbades.

Tidigt i morse vid 4-tiden brann det i ett radhus. Omfattningen är dock oklar.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening