Räddningstjänst är kallade till en brand på Tingvalla sedan 10.30-tiden: - Vi har varit inne med rökdykare, säger Jonas Fröjdmark vid Storstockholms ledningscentral.
Enligt de första uppgifterna från SOS Alarm ska det brinna i ett kök i en lägenhet på Tingvallavägen. Brandkår är på plats och skadeläget är just nu oklart. Jonas Fröjdmark vid Storstockholms räddningscentral säger till märsta.nu att det är en fullt utvecklad brand och man har varit inne med rökdykare bland annat. Det föreligger ingen spridningsrisk.
Strax före klockan 12 meddelas att en person tagits ner från balkongen och att branden är under kontroll. Det är eftersläckning som pågår och ventilering. – Jag vet inte om någon fått uppsöka sjukhus, säger Jonas Fröjdmark vid Storstockholms räddningscentral.
Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.
Blåljus En större polisinsats pågick i Rosersberg under kvällen sedan maskerade personer sprungit in på ett företagsområde med vad som såg ut att vara vapen.
Blåljus En taxiresa mellan Stockholm och Arlanda resulterade nyligen i ett polisingripande efter att en turist ifrågasatt det begärda priset på 2 000 kronor.
Nyheter Tågtrafiken till och från Märsta påverkas under måndagen av kraftiga förseningar och inställda avgångar. Orsaken är ett omfattande signalfel mellan Solna/Sundbyberg och Stockholm City, enligt information från SL.
Nyheter För att motverka en enligt Skolverket pågående läskris i Sverige satsar regeringen vidare på att öka tillgången till litteratur i landets förskolor och skolor.
Ung & Student Under vecka 16 är det påsklov i Sigtuna kommun – och för alla barn och unga upp till 19 år erbjuds en rad gratis aktiviteter inom sport, kultur och kreativitet.
Nyheter Under årets första kvartal var 60 procent av alla nya bilar i Sigtuna elbilar eller laddhybrider – en liten ökning jämfört med kvartalet innan.
Blåljus Inför Djurgårdens match mot Rapid Wien anlände bortalagets supportrar till Arlanda, några hade med sig tandskydd varpå polis valde att avvisa dem från landet.
Notiser För andra året i rad har en rekordstor andel av SL:s resenärer rest med giltig biljett. Under 2024 uppgick andelen till 98,2 procent, enligt uppgifter från Region Stockholm.