Drygt 100 lärare i hela landet är nominerade för sitt arbete inom IT och lärande, en av dessa är Kani Asinger från Eddaskolan.
Eddaskolans lärare och IT-pedagog är en av 100 lärare i landet som nominerats till lärarpriset Guldäpplet. Hon är nominerad för att hon försöker utveckla elevernas lärande med hjälp av digitala verktyg och IT. Kani Asinger tar fram anpassade digitala läromedel, appar och olika sidor för att underlätta för eleverna. Varje elev får möjlighet att utvecklas och lyckas utifrån sina förutsättningar. Tre finalister kommer att utses i respektive kategori 25:e september. – Det är många nomineringar till Guldäpplet i år, till och med fler än vanligt, trots pandemins extra utmaningar för skolan under våren. Vårens utmaningar har klargjort betydelsen av de digitala möjligheterna. På några månader har lärarna och skolorna tagit stora steg framåt och utvecklat de digitala arbetssätten, både i skolan och på distans, säger Peter Becker, ordförande i Guldäpplets jury, i ett uttalande.
Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.
Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.