Kim Kulich i IFU Arena i söndagsFoto: Kjelle Svensson

Lapp på luckan till kvalfinalen

Rosersbergs IK möter ikväll Hagunda i match 2 av 3 i Kvalfinalen till Allsvenskan: - Vi är det bättre laget i första perioden där publiken bär fram oss. Vi bör leda med ett par bollar men vi är tyvärr lite för ineffektiva vilket man inte kan vara mot ett motstånd av denna kaliber, säger sportchefen Fredrik Raschke.

Rosers föll klart mot Hagunda, 8-3, på söndagen. Men matchen kunde ha slutat annorlunda om Rosersberg fått utdelning i första:
– Vi tar med oss den otroliga stämningen, 1437 personer som när vi gör entré fullkomligt exploderar.
Vi är det bättre laget i första perioden där publiken bär fram oss. Vi bör leda med ett par bollar men vi är tyvärr lite för ineffektiva vilket man inte kan vara mot ett motstånd av denna kaliber. I andra perioden så bjuder vi på tre mål efter individuella misstag vilket kostar oss segern. För att besegra Hagunda måste vi vara tightare i försvaret, även om vi i normala fall är ruskigt bra framåt så kan vi inte släppa 8 bollar bakåt.
Vi behöver också ta vara på de chanser vi skapar. Jag är dock helt övertygad om att vi tar detta, 430 rosersbergare kommer att bära fram oss, säger Raschke till märsta.nu

Inför matchen i Rosershallen har man ökat upp kapaciteten i matchen till 500 åskådare, det är i princip lapp på luckan och enligt Raschke skulle man kunna ha det tredubbla:
– Även om det är en tredjedel av publiken mot i söndags så kommer ljudnivån nog vara högre & det kommer bli väldigt varmt i hallen.
Biljetterna sålde slut på någon dag och nu finns endast några ströbiljetter hos enstaka spelare och samarbetspartners.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening