Erik Langby är även ordförande för SigtunaHemFoto: Pressbild/SigtunaHem

Langby ordförande för Bostadsrätterna

Sigtunabon Erik Langby blir ordförande för Bostadsrätterna som är en rikstäckande service- och intresseorganisation för Sveriges bostadsrättsföreningar.

Kommunfullmäktiges ordförande, moderaten Erik Langby, har valts till ny ordförande för Bostadsrätterna. Erik är sedan tidigare också ordförande för NackaStrandsMässan AB och SigtunaHem samt styrelseledamot i Atrium Ljungberg AB, Kommuninvest i Sverige AB och Dagens Samhälle AB. Erik bor numera i Sigtuna efter många år som ledande moderat i Nacka.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening