Nina Lundholm ska hjälpa Jets damlag denna säsong.Foto: Insändarbild/PrivatNina Lundholm ska hjälpa Jets damlag denna säsong.Foto: Insändarbild/PrivatNina Lundholm ska hjälpa Jets damlag denna säsong.Foto: Insändarbild/Privat
Arlanda Jets damlag har gjort klart med finska landslagsspelaren Nina Lundholm, 20 år: - Nu när Nina flytta till Stockholm på grund av studier på Stockholms Universitet så väljer hon att fortsätta sin spelarkarriär i Jets färger, säger Jets tränare Ville Korhonen.
20-åriga Nina Lundholm flyttar till Stockholm för universitetsstudier. Hon kommer närmast från GS Demons i finska ligan, laget har vunnit ligan åren 2013-2015 och Nina hatt även spelat med det finska landslaget i Flaggfotbolls EM. Ville Korhonen säger i ett pressmeddelande från jets att Nina kommer att spela som wide reciver i anfallet. Hon är snabb och har riktigt bra händer enligt Korhonen. Sedan tidigare finns landets bästa quarterback i Jets och med en wide reciver av Ninas kaliber har man stora förhoppningar om att gå långt i slutspelet igen. Sportchefen Fredrik Walther är glad över nyförvärvet som han tror kommer lyfta hela gruppen.
kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.
kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.
Innebandy RA19:s herrjuniorer är klara för Juniorallsvenskans slutspel efter en nervkittlande kvalmatch mot Storvreta IBK i Ekillahallen på fredagskvällen.
Handboll Skånela avslutade sin sista hemmamatch i Handbollsligan på bästa sätt genom att besegra Alingsås med 26–25. Det blev en jämn och tät drabbning där hemmalaget avgjorde i slutminuterna.
kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.
Handboll Skånela såg länge ut att gå mot seger i toppmötet mot Tyresö i damallsvenskan, men efter en dramatisk avslutning blev det i stället en bitter förlust med 35–36.
Handboll Skånela förlorade den viktiga bortamatchen mot GUIF Eskilstuna i herrallsvenskan och riskerar nu direktnedflyttning. Förlusten innebär att avståndet till en kvalplats ökar till sju poäng med endast fyra omgångar kvar.
Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.
Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.