Kommuninvånarna är inte nöjda med att bo här enligt SCB:s medborgarundersökningFoto: Magnus Granhagen

Lågt betyg från invånarna om kommunen

Enligt SCB:s medborgarundersökning hör Sigtuna till en av de sämsta kommunerna att bo i.

I Statistiska centralbyråns, SCB, medborgarundersökning för 2017 deltog invånare i 131 av 290 kommuner, de flesta kommuner valde alltså att inte delta. Sigtuna var en av deltagarna och invånarna är allt annat än nöjda enligt siffrorna som presenterats.

På en skala 1-10 får Sigtuna totalbetyget 6, i kategorin Trygghet får Sigtuna 4,3, i Bostad 4,8 och i Kultur 6,2. Bara fem andra kommuner anses sämre att bo i än Sigtuna. Bland dessa Södertälje, sämst anser de boende i Flen att det är. Lomma är bästa kommun att bo i med betyget 8,5. Danderyd är bäst i länet och tvåa i landet med 8,4. Fyra av topp 10 är från Stockholms län; Danderyd, Lidingö, Nacka och Täby.

Även grannkommunen Upplands-Väsby är med men hör till nedre halvan med betyget 6,6, även där är det tryggheten som drar ner betyget med 4,8. Upplands-Bro ligger några placeringar över Sigtuna med betyget 6,3 och trygghet 4,5.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening