Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Lägenheter inbrottsdrabbade i kommunen

Lägenhetsinbrotten i kommunen ökade med hela 147 procent förra året vilket är fjärde mest i hela landet rapporterar Hem & Hyra.

Hem och Hyra har kartlagt vart lägenhetsinbrotten anmäls. Sigtuna låg på fjärde plats när det gäller ökning av lägenhetsinbrott. 88 stycken anmäldes 2017, en ökning med 147 procent. I relation till per 10 000 lägenheter sker 78 inbrott i kommunen, mest sker i Aneby med 180, därefter Danderyd, Sollentuna och Sigtuna, samtliga med 78.

Ute efter smycken och elektronik
Att Aneby toppar kan vara en tillfällighet enligt tidningen, däremot tror man att inbrotten i stockholmsområdet har att göra med att tjuvarna kan åka i kollektivtrafiken. De lägger saker i väskor och det går snabbt att färdas mellan bostadsområdena. Smycken och elektronik är föremål som man är ute efter. För den som bor i lägenhet är en bra säkerhetsdörr med lås bra att ha samt att ha lägenheten upplyst och kanske radio eller tv på.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening