Laddstolparna som kommunen har vid parkeringar är fortsatt ur funktion och beräknas vara igång om cirka en månad.
Sigtuna kommuns laddstolpar för elbilar har varit ur funktion de senaste veckorna, och de går fortfarande inte att använda. Kommunen uppger att problemen beror på ett leverantörsbyte som har påverkat driften. Arbetet med att åtgärda felet pågår, och i början av oktober förväntas laddstolparna vara i bruk igen.
De berörda platserna inkluderar pendlarparkeringarna vid Rosersbergs station och Brobyvägen, framsidan av kommunhuset, Strandpromenaden vid minigolfen i Sigtuna stad, samt Hamnplan i Sigtuna stad. Kommunen beklagar de besvär detta orsakat och tackar elbilsägarna för deras tålamod under tiden.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.
Notiser Kommunen har tidigare arrangerat en rad fysiska möten om tonåringars trygghet. Nu kommer ytterligare ett möte, denna gång i digital form. Fokus kommer vara på att minska risken att ungdomar hamnar i kriminalitet.
Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.