Laddning vid Stora Malmgatan

Ladddavgifterna införs på måndag

Efter flera månaders försening är det nu klart att avgifter på laddstolparna införs på måndag 10:e oktober.

Under hela året har man utrett att införa avgifter på laddstolparna sedan kommuninvånare och besökare kunnat ladda gratis i flera års tid. Avgifterna skulle ha införts i juni men försenades på grund av upphandling av tjänst och implementering. Nu är det dock klart att avgifterna införs 10:e oktober. Det kommer att kosta 4 kronor/kwh. Att ladda en bil skulle alltså kosta ca 160 kronor.

Här finns laddstolpar
Märsta utanför kommunhuset och vid infartsparkering på Brobyvägen.
Rosersberg vid infartsparkering på Rosersberg
Sigtuna vid Stora Malmgatan och golfen.

Totalt är det 12 laddplatser och man kan betala via app eller swish.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening