Märsta Förenade ökar med personal och fordon nu när vintern är här: - Vi är stolta att även denna vinter ha så mycket kompetent personal på plats för att säkerställa trygga förhållanden för all flygtrafik till och från Stockholm, säger försäljningschefen Stefan Haglund.
Märsta Förenade sköter sedan länge snöröjningen på Arlanda och till denna vinter så utökar man med personal och fordon. 150 personer är ackrediterade för att jobba på airside på Arlanda, det vill säga ute på banorna och bredvid flygplatsen. – Vårt uppdrag löper hela året, men intensifieras såklart nu när snön börjar att falla. Det göra att det är extra viktigt att ha bra med resurser för att inga plan ska försenas på grund av snöproblem, berättar försäljningschefen Staffan Haglund.
Arbetet för Märsta Förenade på Arlanda startade redan 1963 och man har skött snöröjningen sen dess med en del korta avbrott då andra leverantörer testades. – Nytt sedan förra året är att vi även kör på Bromma flygplats. Det innebär att vi varit med om alla möjliga tillstötande problem och är väl förberedda på vad som kan inträffa. Vi har dock valt att utöka personalstyrkan för att vara på den säkra sidan, uppger Staffan Haglund.
Utöver snöröjning har Märsta Förenade även arbetat med olika projekt på Arlanda sedan det första spadtaget 1958 till idag då Arlanda är en av Europas största flygplatser.
Näringsliv Etableringen av Rosenqvists nya industrilokal i Rosersberg har nu officiellt inletts. Under måndagen togs det första spadtaget för byggprojektet.
Näringsliv Utvecklingen av Arlanda är avgörande för Stockholm-Mälarregionens konkurrenskraft. Det menar Mälardalsrådets företrädare Jens Sjöström (S) och Kristoffer Tamsons (M), som nu välkomnar Arlandasamordningens delrapport om förbättringar på vägsidan.
Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.
Näringsliv Under 2024 samlade resenärer och personal på Swedavias tio flygplatser in totalt 3,2 miljoner kronor till Svenska Röda Korset – en ökning med 400 000 kronor jämfört med föregående år.
Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.
Näringsliv Under våren 2025 börjar Cylinda/Vestel använda DSV Solutions logistikcenter i Rosersberg för att sköta lager och leveranser av sina vitvaror. DSV tar hand om hela logistikkedjan, från förvaring till distribution.
Näringsliv Det svenskgrundade företaget Growth Marketing Sweden AB har tagit sig till final i prestigefyllda European Search Awards 2025. Bakom bolaget står Jorge Castro, SEO-expert och tidigare Märstabo.
Näringsliv Sigtunahöjden har nominerats till Svenska Mötespriset, en utmärkelse som varje år delas ut till den mötesanläggning inom Svenska Möten som fått högst betyg av sina kunder.
Näringsliv Företagarna Sigtuna har valt Mona P Wågberg till ny ordförande. Hon tar över ledarskapet för en styrelse som nu förstärkts med flera nya ledamöter.
Näringsliv Den svenska finalen av kocktävlingen Copper Skillet avgjordes igår, där konferenskockar tävlade i både seniorklassen och juniorklassen. Simon Cardenas, kock på Hotell Kristina, tog hem segern i juniorklassen.
Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.
Näringsliv På tisdagsmorgonen samlades över 100 företagare på Radisson Blu Arlanda Airport Terminal Hotel för premiären av Frukostklubben Arlanda, ett nytt mötesforum för företag verksamma i och omkring flygplatsen.
Näringsliv Den digitala handelsplattformen Wolt etablerar sig i Sigtuna och Märsta, vilket gör det möjligt för invånarna att få mat, livsmedel och andra varor levererade till dörren inom 30 minuter.