Pernilla Bergqvist (L)Foto: Pressbild

(L) vill anställa 76 nya lärarassistenter

Liberalerna gick ut på onsdagen med att man ska anställa 18 000 lärarassistenter i hela landet, det innebär att 76 av dessa hamnar i Sigtuna kommun enligt en insändare från Pernilla Bergqvist (L), ordförande i Barn- och ungdomsnämnden.

I en insändare till märsta.nu skriver Pernilla Bergqvist (L) som toppar sitt partis lista till kommunfullmäktige att 76 lärarassistenter anställs om de får styra kommande mandatperiod. Det är en de av den satsning som Liberalerna gör nationellt på 18000 assistenter. Lärarassistenterna ska underlätta för lärare genom att ta över arbetsuppgifter som inte är kopplade till undervisningen.
– Lärare måste få vara lärare och fokusera på undervisningen. Det är inte rimligt att lärare, med flera års akademiska studier i bagaget, ska ägna flera timmar i veckan till saker som att städa efter lektioner, vattna blommor, vara rastvakt, fixa med krånglande IT-utrustning, organisera utflykter eller hantera administration kring prov, frånvaroregistrering eller praktisk information till föräldrar, skriver Pernilla i insändaren.

En annnan åtgärd som Liberalerna vill föra vidare till andra skolor är Trivascoacher som redan finns på Tingvallaskolan:
– Vi måste satsa på skolan och fortsätta utvecklingen med åtgärder som till exempel lärarassistenter och sociala team. Vi ger oss inte. Vår resa att bli en av de bästa skolkommunerna fortsätter, fortsätter Bergqvist.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening