Foto: märsta.nu/Arkiv

Kvinna skadad i samband med taxifärd

En kvinna skadade benet i samband med att hon skulle åka taxi från Arlanda under morgonen.

Vid 8.30-tiden kallades polis till Arlanda efter att en kvinna skadat benet i samband med att hon skulle åka taxi. Enligt polisen uppstod skadan när taxin började åka innan kvinnan klivit in i bilen. Polisen har upprättat en anmälan om händelsen, det finns unga uppgifter om att kvinnan behövde uppsöka sjukhus.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening