Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Kvinna misstänks ha knivskurit man i ansiktet

En kvinna greps tidigt i morse misstänkt för grov misshandel.

Det var vid 4.20-tiden i morse som polis kallades till en bostad i Märsta där man fått uppgifter om att en man knivskadats. På plats anträffas mannen med skador i ansiktet. En kvinna på samma adress greps och misstänks för försök till mord alternativ grov misshandel enligt polisen. Kvinnan ska inte vara livshotande skadad.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening