En man misshandlade sin dåvarande flickvän i en lägenhet i Märsta med bland annat ett el-chockvapen.
Mannen och kvinnan bodde ihop i en lägenhet i Märsta då misshandeln inträffade i höstas. Enligt gärningsbeskrivningen har mannen örfilat kvinnan i ansiktet, han har slagit henne med med knytnäven i hakan, använt ett el-chock-vapen på hennes mage och dragit henne i håret. Utöver det hotade han henne med stryk vid ett tillfälle.
Grannen larmade polis efter att han hört skrik och gråt. När polisen anlände togs mannen på bar gärning då han höll en batong i ena handen och el-chockvapnet i den andra. Mannen hävdade att han agerade som han gjorde på grund av att han inte tagit sin medicin. Han har inget minne av att han slagit henne. Men rätten anser inte att han varit trovärdig och han döms till villkorlig dom med samhällstjänst i 100 timmar för misshandel, olaga hot och vapenbrott.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.