En kvinna som åtalades för grov misshandel mot en man frias sedan mannen medgett att det är han som själv orsakat skador.
Polis kallades till en lägenhet i Märsta efter ett bråk, på plats fanns en man och en kvinna. Mannen blödde från händerna och det fanns blodstänk i lägenheten samt sönderklippta kläder och föremål. Mannen uppgav för patrullen att det var kvinnan som skurit honom i handen och huggit honom i ryggen. Hon greps och delgavs misstanke om grov misshandel.
I samband med rättegången uppkom uppgifter om att mannen själv orsakat skadorna på sin kropp, utredningen kunde heller inte slå fast att det var just kvinnan som varit orsak. Bakgrunden till bråket var att kvinnan ertappade mannen med att surfa på pornografiska sidor och dejtingsidor. Hon frias nu från åtal om grov misshandel, det är oklart om polisen kommer att inleda förundersökning kring mannens agerande om att ha uppgett felaktiga uppgifter.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.