Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Kvinna åtalas för att ha spottat på polis

En kvinna loskade på en polisman efter att ha gripits i samband med ett krogslagsmål.

I juli greps en kvinna av polis sedan hon bråkat utanför en krog i Märsta. Kvinnan som är i 30-årsåldern skulle avvisas från krogen då hon blev våldsam och attackerade vakten. När polis kom och skulle gripa henne så fortsatte handgemänget och hon krängde samt sparkade med benen när hon skulle föras in i polisbilen. På väg in till polisstationen så spottade hon dessutom på polismannen. Kvinnan åtalas för förgripelse mot tjänsteman, våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening