MTR skänker 155 000 kronor till Stockholms StadsmissionFoto: Stockholms Stadsmission

Kvarglömda saker blev pengar till Stockholms stadsmission

Kollektivtrafikens resenärer har i år skänkt 155 000 kronor till Stockholms stadsmission via kvarglömda saker.

Kvarglömda saker från resenärer i SL-trafiken uppgår i år till 155 000 kronor som MTR sätter in till Stockholms stadsmission. Utöver det har MTR:s anställda efterskänkt julgåvor till ett värde av 14500 kronor. Sedan 2011 har Stockholms stadsmission tagit emot nästan 1,1 miljoner kronor via kvarglömda saker i kollektivtrafiken.

MTR ansvarar för SL:s hittegodsavdelning, de saker som inte hämtas ut och har ett värde, som mobiltelefoner och datorer säljs via ett återvinningsföretag. Kvarglömda saker som kläder och annat som inte går att sälja går till Human Bridge som ser till att överblivna textiler återvinns eller säljs via second hand för bland annat ögonsjukvård i Afrika, Östeuropa och Mellanöstern.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening