Kvarglömda pengar och saker från kollektivtrafiken som inte hämtats upp har skänkts till Stockholms Stadsmission av MTRFoto: Pressbild/SL

Kvarglömda pengar skänktes till Stockholms stadsmission

MTR som kör pendeltågstrafiken i länet har skänkt 140 000 kronor till Stockholms stadsmission, pengar som kommer från kvarglömda föremål som ingen gjort anspråk på.

Kontanter och andra föremål som stockholmare glömmer i kollektivtrafiken samlades ihop och skänkte till Stockholms stadsmission i samband med julhelgen, totalt 140 000 kronor enligt tågoperatören MTR Nordic:
– Kollektivtrafiken är Stockholmarnas blodomlopp. Varje dag träffar våra medarbetare många av de mest utsatta bland stadens innevånare. Vi hoppas att det som har samlats in kan vara en bro mellan alla som bor här vid den tid på året då det för många är som allra tuffast, säger Peter Viinapuu, VD MTR Nordic.

Sedan 2011 har Stadsmissionen fått 925 000 kronor som kommer från kvarglömda pengar eller hittegods i kollektivtrafiken. Föremål som hittats i form av mobiltelefoner, datorer och annat säljs tillsammans med kvarglömda kontanter.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening