Kvalmatchen skjuts upp

Kvalreturen mellan Arlanda-Kungsängen skjuts upp till 17:e november skriver Fotbollskanalen.

På grund av de nya allmänna smittskyddsråden för att begränsa spridning av covid-19 har all idrottsutövning för ungdomar födda 2005 eller tidigare stoppats samt seniorfotboll. Det innebär att kvalreturen mellan Arlanda-Kungsängen som skulle ha spelats på lördag i Kungsängen skjuts upp till 17/11 enligt Fotbollskanalen. Dessutom får alltså varken Arlanda eller Kungsängen träna inför matchen.

Anledningen till att Allsvenskan, Superettan och Division 1 kan spelas men inte kvalspelet är att det handlar om yrkesutövning i de tre högsta serierna.
– Vi får naturligtvis förhålla oss till myndighetsanvisningarna och rekommendationerna som finns, men jag vill inte spekulera i det. Vi har ett intresse att slutföra tävlingarna. Samtidigt har förbundsstyrelsen hos SvFF tagit beslut om potentiella konsekvenser om en tävling inte kan slutföras. Vi har naturligtvis en ambition om att kunna slutföra tävlingarna som vi satt upp så långt det är möjligt, men det är en fråga för vår tävlingskommitté ytterst och i förlängningen förbundsstyrelsen, säger Lars Helmersson, tävlingschef på Svenska Fotbollförbundet, till Fotbollskanalen.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening