MIK P04Foto: Insändarbild/Märsta IK

Krossade motståndet-Utsattes för rasism

Märsta IK:s P04 som spelade i Roslagscupen utsattes för en rasistattack av föräldrar i samband ett möte mot ett större lag från Stockholm.

Föräldrar från ett större lag i Stockholm sjöng ”Vi komma från pepparkakeland” i samband med att Märsta IK: P04 slog dem i Roslagscupen. Lagets ledare Camilla Folmer Hansen har i ett uppmärksammat inlägg på Facebook berättat om saken. Men som plåster på såren slog man allt och alla i turneringen,man gjorde 17-1 i gruppen och vann slutspelet.

I kvartsfinalen vann man med 11-1 mot Saltsjöbaden, semifinalen besegrade man Österåker med 5-0 och i finalen blev det 8-1. Ledaren Joakim Filmer Hansen låter meddela att det var fantastiska planer och en härlig miljö. Ledningen för den klubb vars föräldrar agerade rasistiskt är informerade och de kommer att agera meddelar Joakim Folmer Hansen:
– Sportchef, akademichef och ungdomsansvarig har fått infon och kommer kalla in ledare och samla till föräldramöte för att informera om sina regler och värderingar som alla ska följa.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening