Den krog som fick anmärkningar på grund av trängsel får hålla öppet.
En krog i Sigtuna fick anmärkningar för trängsel i torsdags. Krogen hade fram till idag tisdag på sig att vidta åtgärder för att minska trängsel och smittspridningsrisk av covid-19. I samband med en kontroll av kommunens miljö- och hälsoskyddsinspektör gavs tummen upp för insatserna: – Miljö- och hälsoskyddskontoret gjorde ett uppföljande besök i dag tisdag och verksamheten hade åtgärdat alla punkter i föreläggandet. Det behövs inte fattas ett beslut om stängning, skriver Mathias Livén, miljö- och hälsoskyddsinspektör, i ett mail till märsta.nu
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.