Foto: Arkivbild

Kritik mot senarelagda tågtider till Uppsala

Efter 12:e december kommer tågen till Uppsala att senareläggas. Anledningen är att Mälartåg kommer köra fler avgångar.

Det första tåget till Uppsala från och med 12:e december kommer anlända först vid 7.15 tiden från Märsta. Det kritiseras av resenärer. Man har i nuvarande tabell kunnat anlända till Uppsala före klockan 7.
– Tidigare har det gått flera tåg tidigt på morgonen men nu är den tiden slut. För oss som har ett arbete som börjar klockan 07:00 måste vi antigen åka och byta i Upplands Väsby eller åka via Arlanda, uppger en resenär.

SJ skriver i ett mail ill märsta.nu att man behöver minska antalet avgångar för SJ-tågen. Man kommer att upprätthålla trafik för Knivsta och Märsta med ett tåg per timme.
– Mälartågs inträde innebär totalt sett en ökning av antalet tåg med 30-40 procent fler avgångar mellan Uppsala och Stockholm. Vad gäller Mälartågs avgångar via Arlanda hänvisar SJ till Mälardalstrafik, skriver SJ i ett mail till märsta.nu

Men inte heller Mälartåg fyller ut med avgångar före ankomst 7.15 från Märsta. SJ är medvetna om att det är färre tåg i rusningstrafik som stannar i Märsta både morgon och eftermiddag.

 

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening