Foto: Pressbild

Kraftsamling mot Coronaviruset

Efter Destination Sigtunas krismöte i måndags har branschen enats om att kraftsamla för att öka insatserna.

Sigtuna kommun beslutade sig för att bevilja Destination Sigtuna 500 000 kronor i måndags för att det delvis kommunägda bolaget ska kunna promota kommunen som destination, Branschen har i hela landet drabbats av varsel på 6000 personer. I kommunen finns 25- hotell och kongerensanläggningar och ett stort restaurang- caféutbud,
– Läget är mycket akut och vår besöksnäring står inför otroligt svåra utmaningar. Ovissheten kring Coronaepidemin och krisens framfart gör att förutsättningarna ändras nästan från timme till timme. Därför kallade vi igår in till ett möte mellan det lokala näringslivet inom besöksnäringen, branschorganisationen Visita, Svenskt Näringsliv och Sigtuna kommun, säger Anna Lakmaker, vd Destination Sigtuna.

Ett 50-tal personer medverkade på sammanträdet i måndags, man enades om att stärka varandra och att man ska hitta arenor för att berätta att man fortfarande kan göra en massa saker inom kommunen.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Wolt lanseras i Sigtuna och Märsta

Näringsliv Den digitala handelsplattformen Wolt etablerar sig i Sigtuna och Märsta, vilket gör det möjligt för invånarna att få mat, livsmedel och andra varor levererade till dörren inom 30 minuter.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening