Foto: Arkivbild

Kraftigt snöfall väntas under kvällen och natten

Det kraftiga snöovädret som SMHI varnar för i två dagar väntas nå Sigtuna kommun tidigt ikväll från 18-tiden.

Snövarning för Sigtuna kommun: SMHI har utfärdat en gul varning för kraftigt snöfall kombinerat med blåsigt väder, vilket kan orsaka problem i trafiken. Varningen gäller från måndag 6 januari kl. 14.00 till tisdag 7 januari kl. 07.00. Under denna tid väntas totalt 10–15 cm snö falla, och i södra delen av området kan snöfallet övergå i regn under natten till tisdag. Enligt prognosen väntas 4 mm snö i Sigtuna under kvällen från 18.00. Under natten och morgonen väntas ytterligare 9 mm.

Trafikläget kan påverkas kraftigt med risk för drivbildning, halka, dålig sikt och snörök, vilket kan förlänga restiderna. Det är viktigt att anpassa hastigheten och avsätta extra tid för resor. Kollektivtrafiken kan drabbas av förseningar eller inställda avgångar. Vid temperaturer nära noll grader finns även risk för störningar i el- och telenät, särskilt i områden med luftburna ledningar.

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening